İstanbul’da Bir Trans Kadın Katledildi

Bianet’te yer alan habere göre, İstanbul’da yaşayan 23 yaşındaki trans kadın Gece Yanıker, bir erkek tarafından öldürüldü.

Yanıker’in Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bulunan kimliği henüz yasal prosedür gereği tespit edilmemiş olsa da arkadaşları ölüm haberinin kesin olduğunu belirtti.

Arkadaşları Yanıker’den birkaç gündür haber alamadıklarını ve öldürüldüğü söylentilerini duyduktan sonra savcılığa kayıp ihbarında bulunduklarını, daha sonra ölüm haberinin kesinleştiğini belirtti. Ayrıca, trans cinayetlerinin politik olduğu vurgulandı.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan LGBTİ+ aktivisti arkadaşı İris Mozalar, yaşanan trans cinayetine dair şunları kaydetti:

“Trans kadın arkadaşımız Gece Yanıker cinayete kurban gitti, bir erkek tarafından öldürüldü. Fail erkek 23 yaşında bir kadını, Gece’yi öldürdü. Aklınıza mıh gibi kazıyın Gece’yi.

Birkaç gündür haber alamıyorduk, sabaha karşı öldürüldüğüyle ilgili söylentiler duyduk, bugün savcılığa kayıp ihbarında bulunduk. Az önce de gerçekten öldürüldüğünü öğrendik. Trans cinayetleri politiktir demekten çok yorulduk ama trans cinayetleri politiktir.”

Eskişehir Onur Haftası Komitesi de cinayete dair yaptığı açıklamada, “Bu cinayetin sorumlusu trans+’ları hedef gösteren, LGBTİ+fobiyi büyüten saray faşizmidir. Gece Yanıker’in katili ve diğer bütün transların katilleri aramızda dolaşıyor. Gece’ye sözümüz mücadelemizi büyüteceğiz, bir kişi daha eksilmeyeceğiz,” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir